Twitter Sohbet Odaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Twitter spaces nedir? Twitter sohbet odaları kullanımı

Sürekli gelişmekte ve değişmekte olan sosyal mecralar ve üst liglerin rekabet yarışmasına sohbet odaları damga vurdu. Clubhouse ile sohbet odaları popülaritesi artınca ve çok sevilince, Twitter’dan bir atak geldi. Twitter sohbet odaları hizmeti yayına alındı. Peki nedir bu Twitter sohbet odaları? Twitter sohbet odası nasıl açılır? Sohbet odası kuralları nelerdir? Sohbet odasına kimler davet edilebilir? Twitter sohbet odama kimler katılabilir? Twitter sohbet odaları ayarları nasıl yapılır?

Twitter Spaces nedir?

Twitter Spaces, sosyal medya devlerinden Twitter bünyesinde, sohbet odası olarak adlandırılan, tüm üyelerin kullanabileceği bir alt yapıdır.

Apar topar hizmete giren sohbet odaları hakkında Twitter beklenmedik bir süreci aktif etti. Sohbet odaları, Twitter’da canlı, sesli sohbet yapmanın alt yapısını oluşturan bir sistem. Twitter yönetimi, sesli sohbet odalarının test sürecinde olduğunu ve yaşanabilecek sorunlar ile ilgili @TwitterSpaces hesabı üzerinden geri bildirim iletilmesini talep ediyor. Mevcut haliyle, Twitter’ı memnun eden sohbet odalarıyla ilgili, yeni özellik ve güncellemeler de dahil daha gelecek çok yeniliğin olduğunun altı çiziliyor ve takipte kalmanız bekleniyor.

Twitter yardım alanından apar topar hizmete alındığını belirttiğimiz sohbet odaları ile ilgili benzer bir açıklama yapıldı. Tam metni sizler için alıntılıyorum. Böylelikle, herhangi bir abartılı eleştiride bulunmadığımızı, sürecin hızla devreye girmesi ve sohbet odalarının lansman sürecinin aceleci bir tavıra sahip olduğunu kabul etmiş olduğunu göreceksiniz.

Twitter Sohbet Odalarıyla ilgili not

Not: Lansman için erken davransak da bir sıkıntı yaşamadık. iOS ve Android İçin Twitter kullanan herkes bir Sohbet Odasına katılarak dinleyici ve konuşmacı olabilir. Şimdilik web üzerindeki bir Sohbet Odasında dinleyici olabilirsiniz. Twitter.com’da daha fazla işlev oluşturmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Sohbet Odasını nasıl başlatırsınız?

Sohbet odasının yöneticisi, ilgili odanın oluşturucusudur. iOS kullanan bir yönetici olarak, iki şekilde sohbet odası başlatabilirsiniz. Ana sayfanın zaman akışında Tweet oluştur öğesine basılı tutun. Ardından en soldaki yeni Sohbet Odaları simgesine (elmas şekli oluşturan birden fazla daire) tıklayın veya zaman akışınızın üst kısmındaki profil resminize dokunun.

Sohbet odaları herkese açık olduğu için, takipçiniz olmayan kişiler de dinleyici olarak katılabilir. Sohbet odasına dinleyici olarak katılabilmeniz için odanın davet bağlantısına ulaşmanız gerekir. Öyle ki, sohbet odasının bağlantısını içerek direkt mesaj alınması, bağlantının tweetlenmesi veya başka bir yol ile bağlantı linkinin elde edilmesiyle sohbet odasına davet edilmiş sayılırsınız.

Twitter Spaces kimler konuşabilir?

Sadece iOS ve Android cihaz kullanıcıları Twitter Sohbet odalarında konuşmacı olabilir. Henüz web kullanıcılarının konuşabileceği alt yapı hizmete sunul

Sohbet odalarında 1 yönetici ve yöneticiye yardımcı rolünü üstlenen 2 yönetim ekip üyesiyle birlikte toplam 3 yönetici bulunabilir. Odada en fazla 13 kişi konuşabilir (yönetici ve 2 yardımcı dahil). Yeni Sohbet Odası oluştururken, Sohbet Odanı adlandır ve Sohbet Odanı başlat seçeneklerini görüntülersiniz.

İleri tarihli sohbetler için, Daha sonrası için planla öğesine dokunmanız gerekir. Planlama yapılan odanın hangi tarih ve saatte yayınlanacağını bu adımda belirleyebilirsiniz.

Konuşmacı ve yardımcı ayarlarını yapmak, yöneticinin görevidir. Sohbet odası başlatıldıktan sonra bu işlemler yapılabilir halde olacaktır. Yönetici, kişiler simgesine dokunarak, yardımcı ya da konuşmacı ekleyerek veya Sohbet Odasındaki birinin profil resmine dokunup onu yardımcı ya da konuşmacı olarak ekleyebilir. Ayrıca, dinleyicilere yardımcı veya konuşmacı olmaları için talep gönderebilir.

Konuşmacıların mikrofon erişimine izin vermek için Mikrofon erişimine izin ver ayarını açmanız gerekir. Dinleyicilerin, konuşabilmesi yani konuşmacı olabilmesi için İstek simgesine tıklayarak yöneticiden söz hakkı istemesi gerekir.

Oda oluşturulurken yönetici, mikrofonu kapalı vaziyette katılır ve sohbet odasındaki tek konuşmacı o olur. Hazır olduğunuzda Sohbet Odanı başlat öğesine dokunulması gerekir.

Sohbet odaları yönetici için otomatik canlı altyazı sunar. Dinleyiciler için, sohbet odalarının ayarlarında Altyazıları görüntüle butonunu açık / kapalı konuma getirerek altyazıyı görüntülemek veya görüntülememek konusunda işlem sağlayabilirsiniz.