Twitter Kullanım Kuralları

Twitter kullanımı ile ilgili tüm kurallar


Twitter Kullanım Kuralları, resmi websitenin yardım alanından alıntılanmıştır. Twitter‘ın amacı herkese açık sohbet ortamı sunmaktır. Şiddet, taciz ve benzeri türden diğer davranışları, kişilerin kendilerini ifade etmekten çekinmelerine neden olmaktadır. Nihayetinde herkese açık global sohbetin değerini azalttığı ortaya çıkmıştır. Kuralların amacı, tüm kullanıcıların herkese açık sohbetlere özgürce ve güvenle katılmasını sağlamak, teşvik etmektir.

Güvenlik


Twitter’da şiddet: Bir bireye veya bir grup insana şiddet uygulama tehdidinde bulunmasına izin verilmez. Şiddetin yüceltilmesi de Twitter genelinde yasaktır. Twitter’ın Şiddet içeren tehdit ve şiddetin yüceltilmesi politikaları hakkında daha fazla bilgi alın. 

Terörizm/şiddet içeren aşırılık: Twitter’da Terörizm veya şiddet içeren aşırılıkla ilgili tehditlerde bulunamaz ya da bunları destekleyemezsiniz. Twitter bu konuda oldukça ciddi filtrelemeler kullanır. Daha fazla bilgi alın.

Çocuk cinsel istismarı: Twitter’da çocuk cinsel istismarına karşı sıfır tolerans uygulanmaktadır. Daha fazla bilgi alın.

Taciz/suistimal: Twitter platformunda birini hedef alarak taciz eden ya da rahatsızlık veren davranışlarda bulunamaz veya diğer kullanıcıları buna teşvik edemezsiniz. Birinin fiziksel zarar görmesine yönelik dilek veya arzu belirten ifadeler de bulunmakta aynı statüde değerlendirilir ve yasaklanmıştır. Daha fazla bilgi alın.

Twitter

Nefret söylemi: Diğer kişilere karşı şiddeti destekleyemezsiniz. Aynı şekilde ırk, etnik köken, ulusal köken, toplumsal sınıf, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik, dini inanç, yaş, engellilik durumu ya da ciddi hastalığa dayanarak tehditlerde bulunamaz ve kullanıcıları taciz edemezsiniz. Daha fazla bilgi alın

İntihar veya kendine zarar verme: İntiharı veya kendi kendine zarar vermeyi destekleyemez ya da teşvik edemezsiniz. Tespit edilmesi uzun sürmeyen bu işlem sonucunda ciddi sorunlar yaşayabilir, adli mercilere şikayet edilebilirsiniz. Daha fazla bilgi alın.

Görsel şiddet ve yetişkinlere uygun içerik dahil hassas medya: Canlı video veya profil ya da başlık resimlerinde aşırı korkutucu medya yayınlayamaz veya şiddet içeren ya da yetişkinlere uygun içerik paylaşamazsınız. Cinsel şiddet ve/veya saldırı görüntülerinin yer aldığı medyaya da izin verilmemektedir. Daha fazla bilgi alın

Yasa dışı veya yasal düzenlemeye tabi ürünler ya da hizmetler: Twitter hizmetleri, yasa dışı amaçla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. Yasa dışı ürün veya hizmetlerin yanı sıra yasal düzenlemeye tabi bazı ürün ve hizmet türlerinin satışı, satın alınması veya bunlarla ilgili işlemlerin kolaylaştırılması da buna dahildir. Daha fazla bilgi alın.

Gizlilik


Gizli bilgiler: Sarih yetkisi ve izni olmadan, başkalarının gizli bilgilerini (ev telefonu numarası ve adresi gibi) yayınlayamaz veya özel mesaj yoluyla diğer kullanıcılara gönderemezsiniz. Ayrıca gizli bilgileri ifşa etmekle tehdit etmek veya başkalarını buna yapmaya teşvik etmek de yasaktır. Daha fazla bilgi alın.

Rıza dışı çıplaklık: Kişinin rızası olmadan üretilmiş veya dağıtılmış özel resim ya da videolar gönderemez veya paylaşamazsınız. Kişi kendi hesabında umuma açık şekilde bu gönderiyi paylaşmış olsa dahil, rıza dışı müstehcen medya içeriği paylaşımı yapamazsınız. Daha fazla bilgi alın.
 

Doğruluk


Platform manipülasyonu ve spam: Twitter’ın hizmetlerini, bilgileri yapay olarak güçlendirecek veya örtbas edecek şekilde kullanamaz ya da Twitter’da kullanıcıların deneyimini manipüle eden veya aksatan davranışlarda bulunamazsınız. Trend Topic olma amacıyla fake hesaplardan paylaşım yapılan hashtag li gönderiler buna dahildir. Daha fazla bilgi alın.

Toplumsal Bütünlük: Siyasi seçimleri veya diğer toplumsal süreçleri manipüle etmek veya etkilemek amacıyla Twitter hizmetlerini kullanamazsınız. Katılımı azaltabilecek ya da insanları toplumsal bir sürece ne zaman, nerede veya nasıl katılacakları konusunda yanlış yönlendirebilecek içeriklerin yayımlanması veya paylaşılması da buna dâhildir. Daha fazla bilgi alın.

Taklitçilik: Başkalarını yanlış yönlendirme, kafalarını karıştırma veya aldatma amacıyla birey, grup ya da kurumları taklit edemezsiniz. Diğer amaçlarla grup veya kurumların taklit edilmesinin önü açılmış sayılır. Daha fazla bilgi alın.

Yapay ve değiştirilmiş medya: Zarara neden olması muhtemel, yapay veya değiştirilmiş medyayı aldatıcı bir şekilde paylaşamazsınız. Ayrıca, kullanıcıların gerçekliklerini anlamalarına yardımcı olmak ve ek bağlam sağlamak için yapay ve değiştirilmiş medya içeren Tweetlere uyarı işareti ekleyebiliriz. Daha fazla bilgi alın.

Telif hakkı ve ticari marka: Başkalarının telif hakkı ve ticari marka dahil olmak üzere fikri mülkiyet haklarını ihlal edemezsiniz. Ticari marka politika ve telif hakkı politikası hakkında daha fazla bilgi alın.
 

Yaptırımlar ve İtirazlar


Bu kuralların ihlal edilmesine veya yaptırımdan kaçınmaya çalışmaya ilişkin olası sonuçları ve nasıl itirazda bulunabileceğiniz konusundaki bilgileri içeren Twitter’ın yaptırım yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi alın.
 

Video içeriğinde üçüncü taraflara ait reklamlar


Twitter onayı alınmadan, pre-roll video reklamları veya sponsorluk grafikleri gibi üçüncü taraf reklamları içeren video içeriklerini Twitter aracılığıyla gönderemez, yayınlayamaz veya görüntüleyemezsiniz.

Not: Twitter herkese açık sohbetlerin daha sağlıklı kullanılmasını desteklemek amacıyla zaman zaman bu kurallarda değişiklik yapmayı uygun görebilir. Twitter.Gen.TR adresimiz sürekli güncel bilgi sağlamayı garanti etmez/edemez. Twitter kuralların en güncel sürümünü şu adreste her zaman bulabilirsiniz:  https://twitter.com/rules.