Twitter’a Erişim Kısıtlandı – 8 Şubat 2023

Twitter'a erişim engellendi.

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 ve Kahramanmaraş Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremler sebebiyle aklımız, fikrimiz, kalbimiz Kahramanmaraş ve çevresindeki 10 şehirde atıyor.

Bölgenin büyüklüğü, deprem şiddetinin verdiği yıkım etkisi ile Türkiye kabus gibi günler yaşıyor. Milletimiz ve Devletimiz tüm güçlerini bölgeye sevk etmiş ve Yurtdışından gelen binlerce kişilik yardım ekipleri vazife başındadır.

Enkaz altında kalan vatandaşlarımızdan tutunda, Amerika’ya kaçmış FETÖ’cü teröristlere kadar her bireyden #deprem ve çeşitli hashtagler üzerinden doğru/yanlış bilgiler Twitter’da paylaşılmaya başlandı. Durumu fırsat bilen siyasetçilerin hükümeti karalama kampanyası ise, devede kulak diyebileceğimiz boyuttadır.

Twitter Neden Kapatıldı?

Ekiplerin tüm amacı, 20 bini aşkın yıkılmış bina enkazında kalan vatandaşlarımızı kurtarmaktır. Bu süreç içerisinde bir takım yağmacılar sebebiyle ırkçı saldırılar, yalan bilgilerde sosyal medya platformu Twitter’da yayınlanmıştır. Dezenformasyon çabalarının önüne geçebilmek için Twitter’a Erişim Kısıtlandı.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ise şu şekildedir. “Mesela burada mahremiyetler var, ırkçılık var, sen bunları nasıl yayımlarsın ya? Uyarıyoruz, hala adım atmıyorsun. Mesele bu” dedi.