TT: Selçuk Bayraktar Kimdir?

Hakkında onlarca bilgi verebileceğimiz, Türkiye’nin süper kahramanı olarak tanımlanabilecek kişi, ailesinin verdiği isimle Selçuk Bayraktar kimdir? Neden sürekli Twitter gündemine geliyor? Selçuk Bayraktar ismi neden Trend Topic oluyor?

Selçuk Bayraktar Kimdir?

Özdemir-Canan Bayraktar çiftinin ikinci çocuğu olarak 1979 yılında dünyaya gelen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar kimdir? Kaç yılında dünyaya geldi? Hangi okullarda okudu? Selçuk Bayraktar’ın vazifesi nedir? Devlet görevlisi mi? Hangi şirketler Selçuk Bayraktar’ın?

Selçuk Bayraktar Eğitim Süreci

İlköğretim ve lise

Aslen, Trabzon Sürmeneli bir ailenin ferdi olan Bayraktar İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Sarıyer İlköğretim okulunu bitirdikten sonra, Robert Kolejine yazılmış ve 1997’de Robert Kolejinden mezun olmuştur.

Üniversite ve Yüksek Lisans

1997 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünü kazanarak üniversite eğitimine başlamıştır.

2002-2004 yılları arasında Pennsylvania Üniversitesi‘nden burs alarak, insansız uçaklar üzerine yüksek lisans yaptı. Yüksek lisans sonrası Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde insansız hava araçlarının agresif manevra kontrolü üzerine burslu olarak ikinci yüksek lisansını tamamladı. Dünyada ilk kez yapılan İHA formasyon uçuşu deneyleri, yer ve havada koordineli robot takımları, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri hakkında bilimsel çalışmalar yapmıştır.

Selçuk Bayraktar İş Hayatı

2007 yılında eğitim hayatına güzel bir nokta koyan Bayraktar, Türkiye’ye geri döndü. Baykar’ın teknik müdürü olarak iş hayatına başladı. Ardından, Türkiye tarafından geliştirilen insansız hava araçlarının uçuş kontrol, aviyonik sistem mimarisi, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, gömülü yazılım geliştirme ve elektronik donanım gibi bölümleriyle ilgilendi.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, Türkiye’nin ilk İHA ve SİHA sistemi ve ilk insansız savaş uçağının mimarı. Bunların yanında, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın mütevelli heyeti başkanı ve kurucularındandır. Vakfın kuruluş amaçları dahilinde teknolojiye hevesli olan belirli yaş grubundaki insanları vakıfla birlikte araştırma yapmaya teşvik etti. Türkiye’de uzay alanında yapılan çalışmaları teşvik etmek amacıyla uzay festivali olan TEKNOFEST‘i düzenledi.

Covid salgını sebebiyle, Baykar’ın Arçelik, Aselsan ve BIOSYS ortaklığında 5000 adet üretilmesi planlanan solunum cihazı üretiminde yer aldı.

Selçuk Bayraktan Neden Trend Topic Oldu?

İş hayatının yanı sıra, gerçekleştirdiği bağışlar sebebiyle de sık sık gündemde yer edinen Selçuk Bayraktar, Twitter gündeminde şahsen yer bulmayı sürdürüyor. Daha önce, Karabağ Savaşında Azerbaycan’a TB2 SİHA’larıyla destek olmuştu. TB2 desteği ile Ermenistan’a karşı mutlak güç edinen Azerbaycan tarafından Selçuk Bayraktar’a Azerbaycan Cumhuriyeti Karabağ Nişanı verildi.

Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş sürecinde de Ukrayna’ya satışını gerçekleştirdiği TB2’ler ile gündeme geldi. Ekim 2022’de, Ukrayna Devlet Liyakat Nişanı’na layık görüldü. Ayrıca, Ukrayna’ya bir çok Avrupa ülkesinden destek sağlandı. Öyle ki, TB2 alarak Ukrayna’ya bağış yapmak için kampanyalar düzenlendi. Bu kampanyalarda toplanan paraları Ukrayna halkına gıda yardımı yapılması için bağışlayan Bayraktar, süreç içerisinde tekrar gündem oldu.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem ile 10 şehirde yıkımla sonuçlanan süreçte de kesenin ağzını sonuna kadar açan Selçuk Bayraktar yeniden gündemde yer aldı. Mevcut açıklamalara göre 1.6milyar TL’nin üzerinde bağış gerçekleştiren Baykar Teknoloji yeni bağışlarla karşımıza çıktı. Öyle ki, geçtiğimiz gün Bayraktar’dan bir açıklama daha geldi. Geçici konaklama için 2000 kişiye hizmet verecek konteyner kent bağışını gerçekleştirmişti. 13 Şubat’ta ise, kalıcı konut bağışı yapacaklarını açıkladılar. AFAD ile koordineli olacak şekilde 1000 konut yapılması ve dağıtılması için yüklü miktarda yardıma imza attı.

Sosyal sorumluluk projelerinde içimizi ısıtan Selçuk Bayraktar’a Twitter.Gen.TR ekibi olarak teşekkür ederiz.

Resmi Twitter Hesabı

Konut Seferberliği Tweet’i

Kızılelma Tweet’i