TT: Savaş Peki Neden?

Kullanıcılarının tweetlerinde kullandıkları hashtag ve kelimelerin yoğunluğuna göre belirlenen gündemde şu sıralar savaş var! Peki neden? Trend Topic neden savaş oldu? Savaş kelimesi neden Twitter gündeminde? Sizler için bazı popüler tweetleri bir araya getirdik.

Savaş Kelimesi Twitter Gündeminde

Deprem sonrasında, savaş alanından kötü görüntülere sahip olan illerimiz varken, savaşın gündeme geldiğini düşünebilirsiniz. Genel itibariyle savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli, Ukraynalı ve Ruslar için de bu kelimenin kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak, mevcut hükümete muhalefet yapmak amacıyla sınır tanımayan Altılı Masa seçim çalışmalarına başladı.

Henüz enkaz altından yakınlarını bekleyen çokça vatandaşımız varken, Altılı Masa destekçi hesaplarının “Seçim sadece Savaş durumunda ertelenebilir” türevlerinde paylaşım yaparak gündemi Savaş üzerinde topladığı da dikkatimizden kaçmadı.

Savaş ile ilgili popüler tweetler

Zeki Kayahan Coşkun

Zeki Kayahan Coşkun : “Deprem olduğu için seçim bir sene ertelenmeliymiş… Anayasaya göre ertelenmesi savaş sebebi dışında mümkün değilmiş ama anayasa kutsal metin değilmiş! Bir sene sonra İstanbul’da deprem olursa ne olacak? Yine mi ertelenecek? Seçimler yapılmalı. Seçim stresi bitmelidir.” notu düşerek konuyla ilgili görüşünü paylaşmış.

Solcu Gazete

Türkiye Cumhuriyeti’nde seçimlerin yapılabileceği EN GEÇ tarih 18 Haziran 2023’tür. Anayasa’ya göre seçim ancak “savaş” nedeniyle ertelenebilir. Aksi halde ertelenemez!

Efkan Bolaç

Özgül ağırlığınız var mıydı sizin? Anayasa 78 sizin de dediğiniz gibi çok net. Savaş hali hariç seçimler ertelenemez. Anayasa Md 79’a göre YSK seçimlerin ertelenmesi hakkında bir yetkiye sahip değildir. Tam tersi seçimlerin zamanında ve usülüne uygun yapılmasıyla görevlidir.

YasEMİN

Savaş hali olmadıkça seçim ertelenemez.
Seçimi ertelemek darbe girişimi anlamına gelir!

Exit mobile version